f t g m
Copyright 2025 - Custom text here

Upadki

Jeżeli uczysz się jeździć na snowboardzie, musisz wiedzieć, że zanim dokonasz jakichkolwiek postępów w jeździe, wielokrotnie upadniesz. Poznając niektóre techniki bezpiecznego upadania na desce, będziesz czuć się bardziej pewnie na stoku. Poniżej znajdziesz kilka kroków, jak się zachować podczas niespodziewanej wywrotki.

 

1. Walcz ze swoimi naturalnymi reakcjami. Gdy czujesz, że za chwilę upadniesz, nie prostuj ramion i nie próbuj się czegokolwiek złapać. Zblokowanie rąk wywiera duży nacisk na nadgarstki i grozi ich uszkodzeniem (zwichnięcie, złamanie, pęknięcie).
2. Zegnij ręce w łokciach i spróbuj zamortyzować upadek przedramionami. Jeżeli podczas upadku rozwinąłeś zbyt dużą prędkość , możesz schować swoje ręce oraz ramiona i trzymać je blisko ciała, a następnie upadając w dół zacznij się obracać – sturlaj się z górki.
3. Zegnij nogi kolanach w celu obniżenia środka ciężkości i spróbuj wylądować na pupie, a gdy już wytracisz nieco prędkość połóż się na plecach. Sposób ten skuteczny jest, gdy przewracasz się do tyłu. Jeżeli masz problemy z równomiernym rozłożeniem swojej masy i nie jesteś w stanie rozpocząć hamowania pupą, a od razu wylądujesz na plecach, pamiętaj o dźwignięciu głowy. Staraj się utrzymać ją jak najdalej od kawałków śniegu i lodu.                                                                                                                                                                                                                                                                               Często upadamy do przodu, gdy łapiemy przednią krawędź deski. Dzieje się tak ponieważ zbyt wolno przenosimy ciężar ciała z przedniej na tylną krawędź deski. Obciążamy piety, nie zwalniając palców. Jeśli zaczynasz łapać przednią krawędź, jak najszybciej przenieś ciężar ciała na pięty.

Gdy postępujemy odwrotnie, upadamy na plecy. Zazwyczaj wtedy, gdy łapiemy tylną krawędź. Pamiętaj wówczas o jak najszybszym przeniesieniu ciężaru ciała na przednią krawędź.

4. Jednym z miejsc, gdzie najczęściej łapiemy krawędź, jest płaski teren. Deskę należy więc prowadzić tylko i wyłącznie na krawędziach przedniej bądź tylnej, na zmianę. Nigdy nie należy jechać na całej powierzchni deski (mała grudka lodu czy nierówność może spowodować złapanie krawędzi i wywrotkę).

Złamania nadgarstków to jeden z najczęstszych urazów, których możemy doznać podczas jazdy na snowboardzie. Dzieje się tak, ponieważ upadając do przodu, zbytnio napinamy nasze mięśnie i wyciągamy przed siebie ręce (upadamy na dłonie myśląc, że w ten sposób zamortyzujemy upadek). Cały ciężar upadku skupia się wówczas na naszych dłoniach i nadgarstkach.

Upadanie do tyłu, zwłaszcza na twardym śniegu, może być bardzo niebezpieczne, bowiem istnieje możliwość urazu głowy.

Snowboard jest bardzo niebezpiecznym sportem. Zanim więc przystąpisz do nauki znajdź odpowiedni ośrodek z wyszkolonymi instruktorami. Pod ich nadzorem będziesz mógł bezpiecznie uczyć się jazdy na snowboardzie.